Pierwszym projektem w ramach naszych podbojów była budowa profesjonalnego, symulatora lotów. Nasz projekt daje możliwość zasymulowania większości zachowań samolotu Cessna 172N – Skyhawk. Możemy się pochwalić zaprojektowaniem oraz budową pełnowymiarowej kabiny wspomnianego wyżej samolotu.

Projekt Skyhawk zakładał zaprojektowanie i budowę symulatora lotów. Zadaniem studentów było jak najlepsze odwzorowanie zachowań samolotu Cessna 172N. Jest to flagowy projekt SimLE realizowany od początku powstania Koła Naukowego w 2013 roku, aż do 2018 roku. Obecnie nasze urządzenie jest funkcjonalnym symulatorem. Projekt ten jest wynikiem pracy kilkudziesięciu studentów z niemalże wszystkich wydziałów Politechniki Gdańskiej oraz studentów z innych uczelni.Wykonanie projektu było zadaniem niezwykle skomplikowanym. Podczas jego realizacji odbyto liczne wizyty w aeroklubie gdańskim i spotkania z pilotami. W zakresie prac inżynierskich studenci mogli rozwijać wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin (konstrukcje kompozytowe, aluminiowe, stalowe, kinematyka modułu ruchu, mechanizmy oprzyrządowania kokpitu, automatyka oprzyrządowania, oprogramowanie, system wizualizacji). Studenci analizowali problem, opracowywali rozwiązanie, a następnie je wdrażali i testowali. Prace projektowe połączone były z pracami warsztatowymi. W efekcie powstały autorskie rozwiązania, a nasze urządzenie jest unikatowe w skali światowej.

Projektowi Skyhawk poświęcona była prelekcja pod tytułem „Rozwiązania konstrukcyjne w projekcie Mobilnego Symulatora Lotów”. Projekt był tematem kilku wykładów m. in. na konferencji naukowej „IV Elbląskie Biennale Lotnicze. Inspiracje lotnicze”. Kabina symulatora pojawiła się na wielu wydarzeniach na Pomorzu i poza nim (np. infoShare, Venture Day, IRMAST, Aerofestival Poznań, DroneTech), a projekt był często przedstawiany w mediach (np. artykuł w „Skrzydlatej Polsce” czy materiał w TVP). Obecny stopień zaawansowania projektu jest sukcesem, a symulator jest ciągle udoskonalany (m.in. budowanie radia, programowanie ostatnich zegarów w kokpicie).