Wraz z inauguracją roku akademickiego 2017/2018 otworzyliśmy w SimLE projekt rakietowy. 

Obecnie zrzesza on 30 członków, których celem jest konstrukcja rakiet niskiego zasięgu. W ramach projektu, intensywnie rozwijamy także współpracę z Polskim Towarzystwem Rakietowym oraz z firmą SpaceForest, które udzielają nam wsparcia merytorycznego. 

W projekcie SimBa obecnie działają dwa zespoły (R3 oraz R4) które w ramach współpracy zajęły się konstrukcją rakiet o odmiennych parametrach.

W ramach projektu powstały już dwie rakiety nazwane: StachurSKY oraz Nabuchodonozor. Pierwsza z nich odbyła swój debiutancki start jesienią roku 2018, wznosząc się na wysokość 163 metrów. Druga wzbiła się w powietrze wiosną 2019 roku. Zespół ma na koncie 2 rakiety oraz 6 startów zakończonych sukcesem w tym m. in. na Pustyni Błędowskiej podczas Festiwalu Meteora. Obie rakiety wyposażone są w opracowany przez studentów aktywny system kontroli lotu oraz elementy wykonane w technologii druku 3D

W roku akademickim 2019/2020, w ramach zespołu R3 powstaje kolejna rakieta – ZAZU, o zbliżonych parametrach do swoich poprzedników.

Nowym wyzwaniem, którego podjęli się członkowie zespołu R4, jest konstrukcja rakiety, która weźmie udział w konkursie Spaceport America CupZaproponowane przez nas rozwiązanie zyskało uznanie w oczach organizatorów i udało nam się zakwalifikować do udziału w tym prestiżowym konkursie. 

Spaceport America Cup jest największym międzynarodowym konkursem inżynierii rakietowej. W obecnej edycji startuje 150 drużyn z 18 krajów. Częścią wydarzenia jest otwarta konferencja na której miejsce będą miały prezentacje zespołów i sponsorów branżowych Spaceport America Cup. W zeszłym roku konkurs zgromadził ponad 1500 studentów z 6 różnych kontynentów. Wydarzenie odbywa się 15 – 20.06 2020. Celem konkursu jest zaprojektowanie, budowa, lot i bezpieczne lądowanie rakiety. Kategorie przewidują podział ze względu na budowę i rodzaj silnika oraz dwa różne pułapy osiąganej wysokości. 

Projekt SimBa startuje w kategorii własnoręcznie wykonanych silników ciekłych/hybrydowych oraz pułapu 3048 metrów. Pierwsze próbne loty planowane są na początek kwietnia 2020. Wyjazd na zawody do Nowego Meksyku, USA planowany jest w okolicach 14 – 21 czerwca 2020.

Z powodu sytuacji epidemiologicznej konkurs odbędzie się w czerwcu 2021 roku.

http://www.spaceagenda.com/