W marcu 2019 roku w SimLE rozpoczęliśmy realizację projektu protezy dłoni. Projekt został zapoczątkowany pomysłem jednej ze studentek, która zauważyła problem z dostępnością na rynku tanich w wykonaniu protez, które mogłyby zostać użyte przez osoby potrzebujące.

Celem projektu jest wykonanie protezy i przekazanie jej charytatywnie osobie potrzebującej, której nie stać na protezy dostępne na rynku.

W projekcie uczestniczy siedmiu studentów podzielonych na dwie grupy. Zadaniem pierwszej jest zaprojektowanie konstrukcji dłoni wraz z nadgarstkiem i wydrukowanie wszystkich elementów składowych na drukarce 3D. Druga grupa odpowiada za część elektroniczną, dobór odpowiednich elementów i przygotowanie oprogramowania sterującego.

W ramach projektu udało się nam zrealizować pierwszą próbę wydrukowania takiej protezy. Nie zawiera ona jeszcze części elektronicznych, jest sterowana mechanicznie – zgięcie jednej osi nadgarstka powoduje zginanie wszystkich pięciu palców.

Aktualnie trwają prace nad drugim projektem, w którym palce będą już napędzane przez silniki, natomiast zadajnikiem dla ruchu będzie klawiatura lub pilot. Docelowo zamierzamy do sterowania wykorzystać np. sygnały EMG z mięśni.